ТЕМА: Різноманітність тварин у природі.
МЕТА: розширити поняття звірі, птахи, комахи; сформувати елементарні поняття риби, земноводні, плазуни; учити розрізняти тварин цих груп; формувати вміння визначати істотні ознаки тварин, знаходити зайвий об’єкт серед їх сукупності, класифікувати, розвивати уяву; виховувати допитливість, пізнавальний інтерес, прагнення дітей до самовираження й самореалізації у пізнавальній діяльності.
ОБЛАДНАННЯ: картки із завданнями, демонстрація слайд – шоу на ноутбуці, картки з написами груп та назвами тварин.
ХІД УРОКУ
І. Хвилина спостережень.
- Що можна сказати про погоду сьогодні?
- Який зараз місяць?
- Що вам відомо про назву місяця?
- Які зміни відбулися в неживій природі?
- А в живій?
Розкажіть про спостереження за хатньою твариною.
ІІ. Тестові завдання
1. Який птах мешкає у нас і влітку, і взимку?
А) Іволга
Б) Синиця
В) Сойка
2. Хто взимку змінює колір шерсті?
А) Ведмідь
Б) Заєць
В) Бобер
3. Що являє собою зимова посуха?
А) Промерзання водоймища до дна
Б) Довгі, безсніжні морози
В) Час доки немає снігового покрову.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Бесіда.
- Чим тварини різняться між собою?
- За якими ознаками вчені поділяють тварин на групи?
- Які групи тварин ви знаєте?
ІV. Оголошення теми і завдань уроку.
- Сьогодні на уроці ми ознайомимось із різноманітністю тварин у природі, навчимось розрізняти їх за групами.
V. Опрацювання нового матеріалу.
1. Різноманітність тварин (робота в малих групах)
Капітан кожної групи підходить до столу і виймає зі скриньки конверт. У конвертах – назви кожної групи.
Завдання для груп. Опрацювати відповідний текст у підручнику і підготувати коротку доповідь за планом.
План.
1) Назва групи тварин.
2) Наведи приклад.
3) Особливості зовнішньої будови.
4) Істотні ознаки цієї групи.
2. Фізкультхвилинка.
3. Гра «До якої групи належить?»
На дошці назви груп тварин. В конвертах назви тварин. Клас ділиться на дві – три групи. Діти підходять до столу, дістають з конверта назву, визначають групу до якої належить тварина, вказують її істотну ознаку і прикріплюють на дошку під відповідною групою. Перемагає група, в якої було більше правильних відповідей.
4. Хвилинка - цікавинка.
А чи знаєте ви, що…
Найсильніша на Землі істота – не тигр, не лев, не слон, а жук – гнойовик скарабей. Ця комаха підіймає і переносить на своїй спині вантаж, який у 850 разів важчий за масу її тіла.
Шпак працює на добу 17 годин, а ластівка – 18 годин, стриж – 20 гдин.
Кількість ікринок у риб сягає від кількох тисяч (форель) до кількох мільйонів (осетрові).
У середині лютого ведмедиця народжує в барлозі одне – двох малят.
Ставкові та озерні жаби взимку зариваються в мул водойм, що не промерзають.
Вужі зимують у підземних норах кротів, ховрахів, хом’яків.
VI. Закріплення та осмислення знань.
«Мозкова атака»
- Доведіть, що черепаха – плазун, хоча її тіло вкрите не лусочками, а панциром.
- Доведіть, що їжак, укритий голками, належить до групи звірів.
Гра «Хто кого з’їсть?»
Завдання для груп. Установіть ланцюжок живлення. На столі розсипані назви тварин. Діти повинні правильно розташувати назви і закріпити на дошці.
Риба лисиця водорості.
Орел змія миша.
Горобець гусінь сокіл.
VII. Слайд - шоу на тему «Різноманітність тварин у природі».
Після перегляду слайдів, виконуються завдання.
1. Перевір себе.
З одного боку розташовані назви груп, з іншого картинки тварин. Назвіть, до якої групи відноситься ця тварина.
2. Розподіліть тварин на дві групи. Поясніть - за якою ознакою ви розподілили слова.
Бобер, фазан, тигр, сова, лама, єнот, павич, леопард, лебідь, страус.
3. Знайдіть зайве слово в кожному рядку.
Дельфін, лисиця, жираф, божа корівка.
Синиця, зозуля, дрізд, кажан, страус.
Жаба,гадюка, черепаха, крокодил.
VIII. Підсумок уроку.
- Яка група тварин вам найбільше сподобалась і чому?
- Чи є у вас вдома тваринка?
- До якої групи вона належить?
- Чому ви так вирішили?
IX. Домашнє завдання.
Підготувати розповідь про улюблену тварину.
|