ТЕМА: « Золота осінь»
МЕТА: вчити дітей розкривати в малюнку вибрану тему; удосконалювати навички роботи фарбами; розвивати спостережливість, зорову пам’ять, глазомір; виховувати любов до природи, почуття прекрасного, естетичний смак.
Обладнання: репродукції картин І. Левітана « Золота осінь»,
« Осінь», дитячі малюнки; простий олівейь, акварель, папір.
Хід уроку.
І. Організація класу.
- Діти, зараз у нас урок образотворчого мистецтва. Тож згадаємо девіз цього уроку:
Малювати вчуся вправно.
Маю фарби дуже гарні
До уроку підготуюсь
І малюнком помилуюсь.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
- Вступна бесіда.
- От і закінчилось веселе літо ,але на зміну йому прийшла не менш чудова пора року – осінь.
Подивіться уважно на картину Ісаака Левітана й дайте відповідь на запитання:
- Яку пору року зобразив художник?
- Чому ви так думаєте?
- Яка картина за настроєм: сумна чи радісна?
Ця картина має назву “ Золота осінь”. Стоїть ясна, тиха , сонячна осінь. Ліс вдягнений у золоте вбрання. Тихо падає на землю жовте й червоне листя; літо пройшло, скоро почнуться холодні осінні дощі ,а потім прийде зима.
Діти, а які ви знаєте вірші про осінь?
ЖОВТЕНЬ
Тихо осінь ходить гаєм.
Ліс довкола аж горить.
Ясен листя осипає,
Дуб нахмурений стоїть.
І берізка над потоком
Стала наче молода.
Вітер, мовби ненароком,
Їй косиці розпліта…
Н. Приходько
ОСІНЬ
Ніби притомилось сонечко привітне,
У траві пожовклій молочай не квітне.
Облетіло літо листячком із клена,
Лиш ялинка в лісі сонячно – зелена.
Журавлі курличуть:
- Летимо у вирій!
Пропливає осінь на хмарині сірій…
Б. Чалий.
ОСІНЬ
Небеса прозорі,
мов глибінь ріки.
Падають, як зорі,
З явора листки.
А над полем нитка
Дзвонить, як струна,
Зажурилась квітка –
Чує сніг вона.
Д. Павличко.
ПРИСЛІВ»Я ПРО ОСІНЬ
- Вересень весіллями багатий.
- Як вересніє, то й дощик сіє.
- Листопадовий день, що заячий скік.
- У жовтні виореш мілко, весною посієш рідко, то і вродить дідько.
- Художник Ісаак Ілліч Левітан намалював картину “ Золота осінь” і, мабуть, передав той настрій, який ми з вами зараз відчули у цих віршах.
Подивіться на інші картини та дитячі малюнки.
- Що між ними спільного?
- Який колір переважає?
- Які ще кольори має осінь? Чому?
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
- Сьогодні ми будемо малювати осінь. У кожному малюнку є головне і другорядне. Головне можна виділити розміром, розміщенням, освітленням ,кольором.
Головне найчастіше зображують на першому плані, а другорядне має бути дрібнішим і виступає на другому плані.
( Учитель зображує схему побудови малюнка на дошці).
Малювання дерев.
- Намітьте на малюнку нижню і верхню межу дерева, проведіть його вісь.
- Визначте розмір і характер дерева.
- Намалюйте його загальний силует.
- Перевірте пропорції та промалюйте найбільші гілки. Не треба зображати окремі листки, коли ви дивитесь на дерево здалеку, то листків не видно.
Демонстрація дерев та розповідь про окремі дерева.
( Діти підготували розповідь про дерева та їх малюнки)
Тополя. Віти цього дерева тягнуться вгору, прилягаючи до стовбура, і створюють стрункий силует. Улітку листя тополі яскраво – зелене ,а восени – світло – жовте.
Дуб. Стовбур товстий і нерівний, розширений донизу. Гілки ростуть убік, створюючи кулястий силует. Восени листя має темно – коричневий колір.
Ялинка. Загальним виглядом нагадує трикутник. Гілки ростуть ярусами, симетрично. Ближче до землі вони масивніші.
Береза. Красу берези оспівано в багатьох піснях і віршах. У неї білий рівний і гнучкий стовбур, де – не – де з темними плямами. Кучеряві, тонкі віти утворюють красивий силует дерев. Восени листя берези жовтогаряче.
VI. Практична робота ( виконується під музику П. Чайковського “ Пори року” для створення емоційного настрою).
V. Аналіз і оцінювання малюнків.
Критерії оцінювання.
- розміщення;
- величина;
- форма та пропорції;
VI. Підсумок уроку.
Виставка кращих робіт.
|